Kategorie
Osobní názory Jana Kříže

Volby do zastupitelstva hlavního města Prahy – ten největší volební lístek v ČR

TLDR – budu volit Piráty a přeji si pokračování cca současné koalice.

Piráty považuji za vhodnou volbu pro liberálněji laděné lidi ve středu politického spektra, kteří chtějí posunovat město do budoucnosti.

Prahu Sobě pro ty, kteří žijí sousedskou komunitou, více myslí na stáří a důvěřují konkrétním lidem (spíše než standardním stranám). Pro pravicověji smýšlející obměněnou (očištěnou) kandidátku STAN. Pro levicovější voliče je tu Solidarita (noví lidé z ČSSD a Zelení), která může sehrát roli jazýčku na vahách.

——————–

„PRAXE POLITIKY“

Za jeden z největších úspěchů současné koalice považuji to, že 4 roky pracovala. Přesto, že řídit Prahu je extrémně obtížné až nemožné kvůli nastavení míry decentralizace a kompetencí (tedy vysoký počet různých aktérů) [1], lze pracovat lépe a hůře. Činnost koalic se nejlépe ukazuje až o jedno, dvě či tři volební období později. Dvě předchozí (před tím nyní končícím) zastupitelstva trpěla právě nejednotností u důležitých stran (nejprve u ODS a i TOP09, pak u ANO). Výsledkem toho byly promrhané měsíce a roky a prostředí, kde něco dotáhnout byl úplný zázrak – podrobněji viz [2].

O to úsměvnější (spíš vyvolávající nechápavý škleb) mi přijde současná kandidátka SPOLU.

Opět ji vede starý pán Svoboda, který už jednou posloužil jako maskot (2014). K dobrému mu budiž přičteno, že se pokusil vzepřít, ale skončilo to právě tím chaosem a dvěma převraty v jednom volebním období. Následně obsadil teplé místo ve sněmovně, které nehodlá opustit ani kdyby se stal primátorem. Což já chápu, že pro primátora je výhoda, když je i poslancem a jednou za čas může kolegům něco přímo říci u řečnického pultu ve sněmovně. Ale je to strašná degradace té pozice poslance. Být poslancem prostě je úkol a job na plný úvazek (resp. ještě mnohem více) a Česká republika si zaslouží, aby poslanci pro ni skutečně pracovali – ne nadarmo jsem slyšel, že ODS je strana kumulovačů funkcí. (OK, očekávám námitku praktiků, že poslanci stejně jen legislativní proces „kazí“ svou tvořivostí a tedy neviditelný poslanec vlastně dobrý poslanec). Jeho angažmá na klinici „jeho vášeň co nemůže opustit“ je jen takovou třešničkou. Prostě to, že se nechal ukecat dělat maskota, protože nikdo jiný nechtěl nebo nebyl pro voliče přijatelný, nějak nechápu – stále ho mám vlastně za slušného člověka.

Celá kandidátka SPULU se veze na sněmovním úspěchu v Praze. Strany se domluvily, že si nebudou vzájemně „kádrovat“ své kandidáty. Takže na druhém místě zůstává europoslanec Pospíšil. Ten, který chtěl být primátorem, ale když mu to nevyšlo, tak dal přednost dobře placenému místo v Bruselu (což je legitimní, v Bruselu potřebujeme pracující europoslance). Blbé je, že v zastupitelstvu byl sice tak málo, že ho jeho vlastní klub zastupitelů odvolal ze svého čela, ale v Praze v TOP09 má takovou pozici, že kandidáti TOPky jsou hlavně z jeho křídla (ze současných zastupitelů zvolených za TOP09 kandiduje za TOP09 kromě Pospíšila už jen pan Chabr). To, že je v současnosti nejvýše postavenou postavou spojenou s lidmi z kauzy Dozimetr je už jen další třešnička (osobně jsem opatrný v silné aplikaci „presumpce viny“ u politiků, protože potkat se můžete s kde kým a obrovský tlak na politiky vede k tomu, že mnoho schopných lidí do politiky raději nikdy nevstoupí; Pospíšilovo vysvětlování ale důvěru nevzbuzuje). KDU je reprezentována na čele kandidátky (=jisté zvolení) „tím horším z pražských lidovců“ (aspoň co vím já) – konzervativním Janem Wolfem (anti-gay atd…).

No a pak tu jsou kandidáti ODS. Bohužel proklamovaná „obroda pražské ODS“ se snad odehrává, ale tak pomalu, že na (zvolitelné) čelo kandidátky ještě nedoputovala. Např: Alexandra Udženija (ani straníci ji nechtějí za vlastní místopředsedkyni) či Tomáš Portlík (prý super chlap, ale neřízená střela, který nemá problém pomoci extremistům s neférovou antikampaní proti konkurentům), „zasloužilý starosta“ David Vodrážka z Bémovské éry či Tomáš Kaštovský (místostarosta na Praze 7 z časů, kdy místní Palermo, tedy koalice ODS a ČSSD tak mlaskala, stvořilo hnutí Prahu Sobě Jana Čižinského). Podrobněji člának (za paywallem) [3].

Ač i na kandidátce SPOLU je pár lidí, kteří jsou OK (a samozřejmě mnoho níže kandidujících neznám), tak ta kandidátka mi přijde jako vtip z minulosti, který se klepe (konečně zas) na moc.

Na kandidátce Prahy Sobě je pár lidí, kterým fandím a za které jsem rád, že spravují Prahu nyní a doufám, že ji budou spravovat nadále. Zejména Pavel Vyhnánek jako „ministr financí“ (jeho psaní pro FB je velmi čtivé a vtipné, ale to jen tak na odlehčení, hlavně si své odpracuje na finančním řízení Prahy) je člověk na svém místě. Určitě bych chtěl vyzvednout i Adama Scheinherra. Navzdory křiku ze strany (hlavně) ODS se podařilo velmi pohnout s dopravními projekty. Samozřejmě v mezích možného (viz první odstavec dlouhého textu), takže třeba mětský okruh se konečně pohnul (Nutno podotknout, že před volbami vůbec nikdo netne do živého s tím, co ví všichni kdo o věci něco tuší – tedy že doprava ve vnitřní Praze se nezlepší jinak, než nějakým omezením dopravy, okruh neokruh). A to jak pro MHD (tramvaje, metro D), tak cyklisty a chodce, tak i pro auta.

U Pirátů je Hřibovi občas vyčítáno, že se chlubí prací ostatních. Ale on jako primátor má prostě tu reprezentační roli. Na rozdíl od premiéra si své členy rady (~ministry) nevybírá. To, že koalice čtyři roky vydržela, je za mě jeho největším úspěchem. Adam Zábranský dělá moderní politiku bydlení se sociálním rozměrem. Což je tedy obecně běh na dlouhou trať (a v Česku tuplem). Piráti jsou určitě ideově sevřenější (tj. třeba méně známější osoby, ale o to spíše držící stranickou linii, což přispívá akceschopnosti – protipólem můžou být některé „neřízené střely“ v roli posledních spravedlivých (ať už se jmenují Marvanová nebo Stropnický).

STAN do voleb vede nestraník, architekt Petr Hlaváček, který byl minule zvolen za TOP09 (jenže Pospíšil…viz výše). V rámci možného rozhýbal a zprůhlednil územní plánovaní města (za což velký dík – i tak je to na dlouhé lokte). Praha si zaslouží konečně nový územní plán – nyní nazývaný metropolitní plán. V detailech můžu nesouhlasit, ale nevím o nikom jiném, komu bych jeho dotažení chtěl svěřit.

DOPADY MIMO PRAHU

Tohle by do komunálu patřit nemělo, ale pro někoho to argument být může. Zejména proč volit Piráty (a ne třeba Prahu sobě), pokud souzním s hodnotami, které Piráti zastávají. Loňské sněmovní volby dopadly velmi dobře pro Česko.

Nová prozápadní vláda je stále na začátku mandátu, takže se může věnovat řešení ruského zločinného přepadení Ukrajiny a s tím související energetické krizi (jiná věc je, jak dobře to činní – zahraničněpoliticky na výbornou, ekonomicky a hlavně komunikačně směrem ke svým občanům to je o dost horší). Kdyby to byla vláda jiná (Babišova, nebo nějaká závislá na prezidentu Zemanovi), tak by to bylo mnohem horší. Stejně tak, pokud by bylo před sněmovními volbami, tak by prolínání řešení krize a kampaně udělalo mnoho zlého. Teď má vláda stále ještě pár let na to něco předvést před dalšími sněmovními volbami a nevzrušovat se tak moc aktuálními průzkumy veřejného mínění.

Jenže jak dopadly volby dobře pro ČR, tak dopadly strašně pro Piráty. Bez ohledu na to, proč k tomu došlo, pro Piráty, jejich pozici a relevanci a hlavně lidi ve straně je důležité, aby si potvrdili, že výsledné fiasko ve sněmovních volbách je něco, co může být překonáno. Případný úspěch v Praze by byl i dobrou připomínkou toho, že 4 pirátští poslanci zastupují mnohem více voličů, než počet poslanců naznačuje.

P. S. Zopakuji i tady, ale už to po FB koluje samostatně – i do zastupitelstva velké „Prahy“ je možné panašovat. Jen ten volební mechanismus je jiný, než si většina voličů myslí. Umožňuje efektivně rozdělit váhu hlasu jednotlivce mezi jednotlivé kandidátky. Mnohem méně už – zvlášť na Praze – umožňuje měnit pořadí lidí na kandidátce. Pokud tedy chcete dát půl svého hlasu Pirátům, čtvrtinu hlasu Praze Sobě a čtvrtinu STAN, tak to můžete udělat (POKUD vám nevadí čela kandidátek těch stran). Pokud byste chtěli podpořit pár důvěryhodných kandidátů z nižších pozic nějaké kandidátky, kterou ale vede někdo, koho si nepřejete, tak bohužel dáváte především hlas právě tomu čelu (které nechcete). Více viz [4]

[1] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/volby-komunalni-prokleta-praha-proc-volebni-triumf-v-metropoli-prinasi-politikum-nestesti-213908

[2] https://www.facebook.com/pavel.profugus/posts/pfbid0UDDJS7docyvqtUHtR3j8kMUcufhA39Ky5ZN45AdZiFxWULrvJ2hLxNB7iQ3crBzCl

[3] https://reportermagazin.cz/a/pc9XD/zavanstinubemovyery

[4] https://www.respekt.cz/kontext/jak-odstranit-starostu-prichazeji-volby-u-kterych-se-budeme-znovu-mylit