Kategorie
Osobní názory Jana Kříže

Krajské a senátní volby 2020

BĚŽTE VOLIT! KOHO?

Jako obvykle – toho, komu důvěřujete, kdo souzní s vaším světonázorem a je důvěryhodný jako osoba, případně jako politická strana. Můžete si udělat volební kalkulačku – tam zjistíte prezentovaný světonázor. Důvěryhodnost a kompetence dotyčného (dotyčných) tam ale nezjistíte. Přesto to nějakou informaci nese.

Koho budu volit já a koho bych volil, kdybych bydlel jinde?

Kraje

Do krajů jako již rezident Prahy nevolím. Kořeny a vazby mám ve Středních Čechách. A tam bych si vybíral z kandidátek: 1) Pirátů 2) STAN (s podporou KDU-ČSL) a 3) Spojenců (TOP09, Hlas, Zelení) a jelikož panašování není možné, tak v tomto pořadí (tedy Piráty). Dobrého lídra má ve středních Čechách i ODS, ale u téhle strany je prostě problém, že u půlky hlasování jsou světonázorově jinde (péče o přírodu, krajinu, transparentnost).

Jinak to je ale kraj po kraji specifické – každá strana má své „lepší“ i „horší“ krajská sdružení (a lidi na kandidátkách). Osobně bych rád, aby celkově uspěli Piráti, STAN a různé koalice s jejich účastí (až na kraje, kde to skřípe – třeba STAN ve Zlíně podle mě nesmyslně tlačí novou nemocnici, což je velmi pravděpodobný Čunkův tunel). Jmenovitě vypíchnu – Piráty v Ústeckém kraji a na Vysočině a STAN+Zelené v Moravskoslezském kraji (kde kandiduje i bývalý pražský primátor a můj učitel Tomáš Hudeček)

Senát

Do senátu u nás na Praze 9 budu volit Davida Smoljaka (STAN, Piráti, TOP09) – člověk tady žijící (ve Vinoři), poslední dva roky byl v senátu, kde podle mého pozorování byl OK. Jako hlavní téma má nezávislost (veřejnoprávních) médií – což je potřeba.

Na Praze 1 & 7 bych volil Hampla, bývalého senátora a rektora UK. Oproti současnému rektorovi UK je méně „reálpolitický a svazácký“, za to je slušný, konzistentní a je to nezávislá osobnost a a hlavně je proevropský. Proti němu jde Němcová z ODS, která patří k tomu lepšímu z ODS (což nevím, jestli pro ODS není spíše špatná vizitka), která je ale doma na Vysočině a prostě jde čistě o boj „o moc/většinu v senátu“. Pragmaticky politicky pochopitelné (prostě ODS chce mít největší klub a v Praze se cítí silná), ale že by to stálo za podporu, to ne. Navíc u lidí z ODS (i těch „slušných“) člověk nikdy neví, jak nakonec budou hlasovat o návrzích, které se nějak ohlížejí na přírodu, ekologii atd…

Na Praze 5 Václava Lásku, ten si ten minulý mandát odmakal a myslím, že si jednoznačně zaslouží pokračovat. Držím palce Lukáš Kostínek!

Z jiných obvodů bych moc chtěl, aby v senátu získali mandát – Daniel Pitek (Lounsko), Anna Šabatová (Brno), Jitka Seitlová (Přerov), Tomáš Goláň (Zlín) i ten Dienstbier na Kladně a Šmarda na Vysočině by byli dobří, aby v ČSSD byl někdo z tohoto proudu v té polomrtvé straně.

Každopádně – šťastnou ruku. Až za námi budou tyhle volby, tak se (konečně) uvolní pole pro politické strany ve věci plánů a strategie na ty nejdůležitější volby V Česku – sněmovní volby, které nás čekají za rok, na podzim 2021.