Kategorie
Osobní názory Jana Kříže

Volby do europarlamentu 2019

Krátce – běžte příští týden k volbám do europarlamentu. Nejsou to ty nejdůležitější volby na světě, ale jsou důležité dost na to, abych vás o to poprosil;-) Já budu volit Piráty. Pokud by je někdo volit z nějakého důvodu nemohl, tak doporučuji Spojence pro Evropu (STAN, TOP09 + Zelené strany).A teď dlouze s argumenty proč jsem se tak rozhodl.

Volby mají několik rovin. První je řekněme evropsko-stranická. Sem patří to, do jaké frakce případní zvolení europoslanci půjdou – a podle frakce i možnost reálně ovlivňovat dění v europarlamentu a potažmo v EU. Platí, že čím větší frakce a čím blíže hlavního proudu, tím spíše europoslanci něco ovlivní. (jinak mimochodem, čeští europoslanci v právě končícím období byli vyhodnoceni v poměru ke svému počtu jako druzí nejvýznamnější – v rozporu s tím, jak u nás EU a její instituce vnímáme jako něco cizího). Do této roviny počítám i evropský program stran (tedy takový, který skutečně lze v europarlamentu naplňovat) a tedy nějakou světonázorovou spřízněnost.

Druhou rovinou jsou lidé na kandidátce. Málo platné všechno ostatní, nakonec budou pracovat (poslancovat) konkrétní lidé. A ti můžou být pracovití, s osobní integritou, inteligentní, umět jazyky… A nebo taky nic z toho. Také mohou být zkušení i nezkušení – což oboje může být nějakým způsobem (ne)výhoda. Každopádně lidé jsou důležití. Lze kroužkovat až 2 kandidáty. Ale vzhledem k systému volby je šance někoho vykroužkovat celkem malá (a jen u skutečně celostátně známých osobností – kterých tedy na kandidátkách moc nevidím).Rovina třetí, teoreticky nejméně důležitá, v praxi ale asi nejvíce ovlivňující velký počet lidí, je domácí politika a politická situace. Komu fandím v domácí politice a v lepším případě – komu případný úspěch v eurovolbách pomůže v domácí politice do budoucna.

Dobré je zvažovat roviny všechny – v daném pořadí. Moje preference:

1. Piráti

V rámci žánru “volební program pro evropský parlament” dává ten jejich celkem smysl. Spolu se spojenci se přetahují o ekologicky nejlepší program. Za důležité považuji to, že Piráty v evropském parlamentu skutečně chci jako názorový proud (taky mi vyšli nejbližší ve volební kalkulačce, což je jeden z informačních vstupů, ne nijak silný). Myslím, že je dobré mít někoho, kdo v europarlamentu bude schopen hlídat témata kolem nových technologií, autorských práv, digitálních monopolů, soukromí a podobně. V končícím období byla v tomto ohledu nejviditelnější Pirátská europoslankyně z Německa. Dnes mají čeští Piráti zdaleka největší šanci v rámci evropských států se do europarlamentu dostat – a to v počtu větším než 1, takže i nějaký prostor na spolupráci a vytvoření týmu snad bude, když dostanou dost hlasů. A že jsou pracovití, umí spolupracovat a hlavně učit se, komunikovat, dělají to ze skutečného zájmu o správu věcí veřejných, ukazují v českém parlamentu. Nevýhodou je menší zkušenost kandidátů z (evropské) politiky. Myslím ale, že stojí za to poskytnout možnost zkušenosti získat. Ono bez nových a mladších zástupců se těžko budou evropské instituce přibližovat voličům. Není jisté, v které frakci skončí, což může být drobná nevýhoda. Buď to bude liberální ALDE, pokud v něm skončí ANO (protože Piráti mají podmínku, že s ANO ve frakce nebudou) a nebo ve frakci liberálních Zelených (u kterých se očekávají zisky hlavně v Německu). Obě frakce asi nebudou tou jednou hlavní silou, ale počítá se s nimi v rámci širší proevropské (tj. snaha změnit a zlepšit fungování EU tím, že společně domluvíme zlepšení současného stavu) koalice proti nacionalistům a populistům (kteří mají EU spíše jako něco, co jim slouží jako fackovací panák v domácích politických bojích).

Přes svoji nezkušenost jsou lidé na kandidátce odborně zdatní. Plánuji i kroužek dát – když už je na kandidátce kamarád – spolužák. Sice z posledního místa Jirka Lehejček nevykroužkuji nahoru, ale třeba mu udělám radost, že si někdo vzpomněl;-)

A co se domácího písečku týká, tak tam úspěch Pirátů může přinést další elán do budoucna a naději, že za dva a půl roku půjde Babiš z vlády a Piráti budou hrát podstatnou roli ve vládě další. A to se vyplatí;-)

2. Spojenci pro Evropu

(STAN a TOP09 s podporou Zelených a LES – to jsou Bursíkovi exzelení)

Program je celkem dobrý. Výhodou je zkušenost a příslušnost k velké a důležité frakci eurolidovců. V inventuře hlasování mi největší shoda vyšla s Luďkem Niedermayerem – trojkou této kandidátky. Pokud bych někoho rád v europarlamentu viděl, tak je to on (spoluautor zprávy europarlamentu ve věci boje proti daňovým únikům). Nevýhodou je osoba pana Pospíšila, u kterého je v posledních letech hodně zřejmé, že mu jde především o politické místo – více než o idee a něco, co bych nazval obecné blaho. Na druhou stranu, pro Česko a zvlášť pro Prahu a TOP09 by mohlo být přínosné, kdyby zmizel do Bruselu (a nechal žít koalici na pražském magistrátu a TOP09 svým životem – v tom druhém případě tedy s podmínkou, že se nevrátí na vrchol Kalouskovo křídlo).V rámci domácího písečku je negativem neustálé okopávání kotníků a některé nefér praktiky v kampani – zejména proti Pirátům. Chápu, že míří na podobné voliče – ale snad by se mohli všichni poučit, že útočná strategie (nejvíce viditelná jako antibabiš, antizeman) k úspěchu nevede. Pozitivem je alespoň nějaká integrace středových tradičních stran – při úspěchu snad bude větší naděje, že se zopakuje i v národních volbách.

3. ČSSD

U mě nezvykle vysoko, což je dáno zvláštností situace. V inventuře hlasování v mém případě skončili za Luďkem Niedermayerem právě europoslanci ČSSD. Jde o kandidátku zkušených politiků (v rámci ČSSD patřících k liberální menšině těch, s kterými světonázorově celkem souzním), mířících do vlivné socialistické frakce, která přece jen pro občany EU dělá dobré věci. Na rozdíl od českého písečku není hlas pro ČSSD hlasem pro nezodpovědné nakládání se státním rozpočtem. V ekologických otázkách to není ideální, ale stále to je aspoň jdoucí dobrým směrem. Pro domácí realitu je důležité, aby ČSSD přežila a aspoň trochu uspěla – zejména v porovnání s KSČM, která snad už v dohledné době zmizí pod 5 % spolu s tím, jak postupně zemřou jejich členové a voliči.

4. KDU-ČSL

Konzervativnější obdoba Spojenců – míří do stejné frakce, kandidáty mají zkušené. Jenže jedničkou je bývalý právník OSA (ochranného svazu autorského), který právě v těchto ohledech ztělesňuje opak hodnot, které zastávám (a ve kterých souzním s Piráty) a dvojkou je Tomáš Zdechovský, který má zase tendenci se nadchnout pro svatý boj za rodinu proti Norsku. Čímž nechci nějak podporovat Norsko a jejich systém sociální péče o rodinu a děti. Ale způsob, kterým to pan Zdechovský dělá je dost manipulativní. A celkově je to křesťanský konzervativec. Suma sumárum, nevidím jediný důvod, proč volit KDU-ČSL a ne Spojence (pokud by někdo mířil směrem k eurolidovcům). I pro domácí píseček a “ega” tradičních středových stran moc nevidím důvod proč podporovat sázku KDU-ČSL na to, že jejich tvrdé jádro jim nějaké mandáty zajistí, tak co se budou domlouvat s ostatními. Inu, tradiční vypočítavost…

Dál už jen telegraficky:

ESO (Evropa společně – Štětina), stejně jako List (Telička) – jednorázové projekty, které podle mého nebudou úspěšné. Přes to, že na kandidátce jsou nějak zajímaví lidé, tak z principu nechci podporovat jednorázově vzniklé projekty cílící jen na zisk mandátu pro jejich tvůrce. Akorát se tím rozmělňují hlasy “ne-ANO” voličů. Ale chápu, příspěvek za volby při očekávané malé účasti visí tak nízko.

ODS – je sice hezké, že se teď zbavili Vašíka juniora a že jedou rétoricky proevropskou kampaň. Jenže v čele s klausovcem Zahradilem v čele jsou uvěřitelní a autentičtí jako… no prostě fakt ne. Ale držím palce, aby do dalších voleb už ta změna byla reálná – a prim hráli lidé jako Kupka a Fiala a ne staré struktury. Plus tedy frakce s polským Právem a Spravedlnost a snaha kamarádíčkovat se s Orbánem (který má teď pozastavená hlasovací práva u eurolidovců) moc na důvěryhodnosti “demokratické opozice proti ANO” nepřidává. Jejich europoslanci budou mimo velmi pravděpodobně mimo frakce hlavního proudu a tedy reálně s malým vlivem na dění v europarlamentu.