Kategorie
Osobní názory Jana Kříže

Prezidentské volby 2018 – proč budu volit Jiřího Drahoše

Koho to ale zajímá, uvádím několik důvodů, proč jsem se rozhodl pro Jiřího Drahoše.

V současnosti jsem zaměstnán na VŠCHT Praha. Já pana profesora osobně neznám, ale kolem mě je dost lidí, kteří s ním osobně přišli do styku i delší dobu pracovali. A shodují se, že je to dobrý chlap. Naslouchá, vystupuje slušně a snaží se lidi přimět k dohodě. Když se ale všeobecná domluva nerýsuje, tak je schopen i sám rozhodnout – což jako předseda Akademie věd musel dělat. Když se zmýlí, dokáže uznat chybu.

Osobní zkušenost popsal Daniel Münich, který se dlouhodobě snaží zlepšit vědu a vzdělávání v Česku.

Za důležité považuji to, že Drahoš svůj život zasvětil vědě a posléze službě společnosti skrze politiku vědy. Rozumný a klidný přístup založený na faktech je to, v čem chci další roky žít. Fajn třeba je, že se Drahoš spolupodílel na patentu k recyklaci plastových lahví (aby bylo méně odpadů, které ničí přírodu) nebo že si sám postavil chalupu.

Zároveň je mi líto Miloše Zemana. Býval chytrým politikem, co uměl říkat vtipné hlášky – a mluvil rozumně. V poslední době ho ale lidé, které si vybral – nebo spíše – kteří ho obklopili a izolovali od všech starých známých a jakýchkoli myšlenkových sparing partnerů – využívají pro své zájmy. Pan poradce Nejedlý, který nemá ani oficiální smlouvu, ale kancelář má na Hradě vedle prezidentské. Udělal miliónové dluhy na daních. Naštěstí je za něj zaplatila polostátní ruská firma. Myslím, že by Česko nemělo poklonkovat nikomu. Ale mít na hradě člověka, který je dlužníkem Ruska, to je vychýlení na jednu stranu a je to špatně. 

Spolu s ním tam je kancléř Mynář. Na začátku po něm prezident Zeman chtěl bezpečnostní prověrku. Tu ale nebyl schopen za celých 5 let získat !!! Zeman už nemá sílu na to, aby ho vyměnil. Mynář tak mohl pochybně levně nakoupit nemovitosti v Praze a nyní rozhazovat miliony nejasného původu. Přiznání majetku se také celých 5 let bránil a nakonec ho spravedlnost dohnala až krátce před Vánoci – těmi posledními, roku 2017. Když nic jiného, tak je ostuda, že nejvyšší úředník pana prezidenta vůbec nedbá ducha zákona.

Mluvčí Ovčáček by byl jen komickou figurkou. Kdyby ale nebyl jednou z hlavních sil ve společnosti, že mluvit sprostě, lhát a pomlouvat je normální. Mám dceru. Nechci, aby něco takového bylo normální.

Tihle lidi si Zemana zprivatizovali. Bohužel k němu nepouští ani staré spolupracovníky. Třeba pan Rychetský, kterého Zeman dříve jmenoval jako svého vhodného nástupce, se už k Zemanovi nedostane – vidí ho jednou ročně při předávání státních vyznamenání (viz rozhovor s ním).

Zemana mi je líto i čistě lidsky, fyzicky. Vždy měl slabost pro kouření a alkohol. Dokud tělo zvládá, tak to je čistě jeho věc. Horší ale je, když tělo zvládat přestává. Přidaly se neurologické potíže a cukrovka. Bohužel má problém s chozením i stáním. Pamatujete, jak dorazil pozdě na pohřeb bývalého slovenského prezidenta? Ovčáček to omlouval kde čím. Pravda ale je, že letadlo dorazilo do Bratislavy včas. To se jen Zeman nemohl rozchodit a přes hodinu trvalo, než vůbec byl schopen vystoupit z letadla. Je ostudou, když na setkání 20 hlav států v Číně všichni při focení – již nastoupení – čekají několik minut, než Zeman na vozítku dojede a dobelhá se k nim. Po vyfocení všechny hlavy státu odcházejí v družném hovoru, jen Zeman čeká na vozík a své pomocníky. Bohužel už fyzicky nezvládne úřad vykonávat – jak by mohl něco vyjednat, když s nimi nezvládne v kuloárech stát u stolečku na rautu?

Zemanovi už zbývá jen jeho schopnost mluvit a jeho paměť. I ta už není co bývala. Často už se plete v datech – a než by to přiznal, nebo řekl nevím, tak si vymýšlí. Ještě horší ale je, že po těch letech s pochlebníky kolem sebe už ztratil schopnost uznat chybu. Omluvit se, když nazná svůj omyl. Nevím, nakolik to je skutečně Zeman a nakolik vliv jeho nohsledů. Původně prý kandidovat nechtěl – přesvědčil ho až nátlak Mynáře, který pro ten účel letěl do Londýna pro jeho dceru Kateřinu, která ho nakonec přesvědčila, ať do toho jde znovu, i když se na to necítí.

Od osobního známého z univerzity z lékařského prostředí na Univerzitě Karlově jsem slyšel, že v Česku není lékaře, který by Zemanovi po vyšetření potvrdil, že zvládne dalších 5 let. A nové volby stojí miliardu. Ta by se jistě dala použít lépe – třeba na platy zdravotních sester a ošetřovatelek – ty nakonec bude potřebovat skoro každý z nás.

Pro všechno, co píšu, jsem se rozhodl volit Jiřího Drahoše. Z těch dvou možností je to ta lepší.

Pokud vás text zaujal, tak vězte, že ho dávám volně k dispozici. Klidně z něj čerpejte, remixujte ho a posílejte dále. Za uvedení mého jména jako autora a zpětného odkazu budu rád, ale není to nutné.

Nebo ho můžete třeba vytisknout a dát přečíst svým rodičům, kolegům a známým.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s