Kategorie
Osobní názory Jana Kříže

Volby do europarlamentu 2014 – koho volím?

Jde o mé osobní vyjádření myšlenek, s nimiž se rozhoduji, jak volit ve volbách do Europarlamentu květnu 2014. Pokud to někoho zajímá, může to být bráno jako moje doporučení ostatním (v takové formě je text i sepsán).

Volte. Pokud chcete Evropu demokratickou, tak to jinak nejde. Vím, demokracie je na nic, ale všechno ostatní je ještě více na nic.

Volte v Evropských volbách. Nevolíte starostu, ale europoslance. Důležitý je mezinárodní rozhled a schopnosti (třeba cizí jazyky;-)

Volte europoslance – kroužkujte. Vždy jsou důležití konkrétní lidé – jestli jsou poctiví, pracovití (a ve všech stranách se najdou lepší i horší kandidáti). Volty ty, které znáte a kterým věříte!

Vyberte si stranu – vybírejte podle evropských reálií. Víte, že národní strany se v europarlamentu sdruží do frakcí – takových “evropských stran”? Krátký pospis např. tady.

5. Volte stranu transparentní, důvěryhodnou, takovou, která zvládá komunikovat se svými voliči – článek od Transparency international.Koho budu volit já:

Strana zelených

V mém rozhodování zbyla Strana zelených s Piráty. V Europarlamentu by se obě strany zařadily do stejné frakce, která mi sedí. Nakonec dávám přednost Zeleným, protože mám pocit, že jde o usazenější a prověřenější stranu, která je ve svém vnitřním demokratickém vývoji prostě o něco dál. Také má na kandidátce pro mě zajímavější lidi. Jinak obě strany jsou mi blízké (a u obou jsou věci, se kterými ne zcela souhlasím, ale to je tak nějak logické;-)

Piráti

Případná druhá volba, viz výše.

TOP09

Proevropská, mířící do největší frakce – která je v europarlamentu “hlavním hráčem”, trochu více pro byznys.

KDU-ČSL

Míří do stejné frakce jako TOP09. Jejich opatrné brnkání na národní strunu, imigraci a podobně mě spíše odradilo. Navíc už nekandiduje podle mého asi nejlepší (myšleno pracovitá, komunikativní) dosluhující česká europoslankyně Zuzana Roithová.No a ostatní jsem se pro ušetření času rozhodl nejmenovat. Berte to tak, že si takovou publicitu nezaslouží;-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s